Jižní plynovod – hloupost Bruselu, nebo úmysl?

Poslední dobou se zamýšlím, jaký vliv bude mít válka na Ukrajině na dodávky zemního plynu do států EU.

Mnozí si jistě pamatují na plynovou krizi 2009, kdy kvůli sporům mezi ruským Gazpromem a ukrajinským Naftohazem přerušila ruská strana dodávky plynu přes Ukrajinu. Tehdy se jednalo o to, že Naftohaz neplatil za ruský plyn a po přerušení ruských dodávek pro Ukrajinu začal odebírat pro svoje potřeby plyn určený pro země EU. Zemní plyn v lednu 2009 neproudil z Ruska dva týdny. Na Ukrajině bylo tou dobou u vlády duo hrdinů oranžové revoluce prezident Juščenko a premiérka Tymošenko. Spory Naftohazu a Gazpromu trvaly před lednovou krizí minimálně tři až čtyři měsíce a šéf Gazpromu Alexej Miller proto v roce 2008 často jednal v Bruselu s EU komisaři, zejména pak s komisařem pro energetiku Andrisem Piebalgsem a upozorňoval je na hrozící problémy s tranzitem plynu přes ukrajinské území. Jak už to v Bruselu bývá, důležitý problém nikdo neřešil a dodávky Rusové zastavili. Nakonec situaci řešil jako zástupce předsedající země EU tehdejší premiér Topolánek, který létal mezi Kyjevem a Moskvou pro podpisy Putina a Tymošenkové sem a tam jako nějaký poslíček.

 Tolik připomínka nedávné historie. Němci vyřešili ošemetnou situaci s nespolehlivým ukrajinským tranzitem rázně a rychle. Bez toho, že by se někoho z EU na něco ptali, společně s ruským dodavatelem postavili pod baltským mořem Severní plynovod neboli Nord Stream či Ceверный поток, čímž se vyhnuli nejen nespolehlivé Ukrajině, ale i spojencům z EU včetně Polska.

 Očekával jsem, že si Brusel vezme z poslední plynové krize ponaučení a bude se snažit vybudovat další plynovod z jihu, protože Severní plynovod nemá dostatečnou kapacitu pro zásobování celé EU.  A skutečně se začaly objevovat zprávy o chystaném plynovodu Nabucco, který měl přivádět plyn z Ázerbájdžánu a Íránu přes Gruzii, Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko. V současnosti po Nabuccu už neštěkne ani pes, zato Rusko začalo ve spolupráci s několika společnostmi ze států EU a po mezistátní dohodě s Rakouskem stavět Jižní plynovod (jinak South Stream nebo Южный поток), který povede z ruského čeromořského přístavu Novorossijsk po dně Černého moře do Bulharska a pak jednou větví přes Řecko do Itálie a druhou přes Srbsko a Maďarsko do Rakouska. Jižním plynovodem by se měla vyřešit zapeklitá situace Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska, které jsou stoprocentně závislé na ukrajinské plynové trase. Místo podpory ruského projektu bylo Bulharsko Bruselem donuceno pozastavit přípravy stavby Jižního plynovodu a na nečlenskou zemi EU Srbsko je činěn nátlak, aby učinilo totéž. Tento nesmyslný krok je zdůvodněn sankcemi EU proti Rusku zavedenými kvůli válce na Ukrajině.

 Vzkaz bruselských komisařů pro občany Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska je jasný. Předepisujeme vám všelijaké prkotiny typu žárovek, vysavačů a bůhví čeho ještě, ale s plynem vám nepomůžeme. V rámci principiálních sankcí v zimě klidně zmrzněte.

Autor: Jiří Heincl | neděle 24.8.2014 20:49 | karma článku: 33,00 | přečteno: 1421x
  • Další články autora

Jiří Heincl

COVID - trocha statistiky

4.11.2020 v 14:45 | Karma: 20,49

Jiří Heincl

Irkutsk, den druhý

8.10.2019 v 11:15 | Karma: 16,47

Jiří Heincl

Irkutsk, den první

7.10.2019 v 22:53 | Karma: 15,22