Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Minské dohody, Pravý sektor a Doněcká lidová republika

14. 02. 2015 21:35:00
Minulý týden jsem procestoval část Ukrajiny. Byl jsem v Žitomirské, Ivano-Frankivské a Černivecké oblasti. Mám tedy čerstvé zážitky z této nešťastné země trpící válkou.

Při svém týdenním pobytu jsem mluvil s řadou ukrajinských občanů včetně několika volyňských Čechů. I když jsem nikdy nezačínal hovořit o politice, řeč na ni vždy sklouzla. Názory Ukrajinců byly opravdu různé. Někdo by rád poslal na Donbas pár raket a Moskaly úplně vyhladil. Někdo zase viděl část viny v kyjevských politicích. Většina lidí považovala válku za nesmyslnou a vinili z ní hlavně Rusy. Pokud jsem měl možnost posoudit ochotu Ukrajinců bojovat v Donbasu, nezdá se mi příliš vysoká. Nejméně deset lidí se mě ptalo, jestli se dá zařídit české vízum, aby jejich příbuzní nemuseli do války.

Naději na zastavení bojů přinesly výsledky posledního Minského jednání. Osobně o blízkém ukončení střelby dost pochybuji. Na obou stranách jsou radikálové, kteří chtějí bojovat dál. Pro názornou představu jsem přeložil prohlášení D. Jaroše z Pravého sektoru a A. Zacharčenka z Doněcké lidové republiky, obě z 13. 2. 2015. Přeložené materiály jsou však příliš dlouhé a přesahují povolených 4 000 znaků. Vybral jsem tedy části, které považuji za nejdůležitější.

Vůdce vojensko-politického hnutí Pravý sektor Dmytro Jaroš k minským dohodám Minsk prezidenta Porošenka http://pravyysektor.info/news/bahato-hto-zaraz-prosyt-prokomentuvaty-novi-minski-domovlenosti-prezydenta-poroshenka/

6. Pravý sektor je přesvědčen, že jakékoli dohody s pro-ruskými teroristy nemají právní účinek, jsou v rozporu se stávající Ústavou Ukrajiny, a proto jejich dodržování není pro občany závazné. Proto v případě, že Ozbrojené síly Ukrajiny obdrží příkaz ke stažení těžké techniky a dělostřelectva a nezahajování palby, Dobrovolnický ukrajinský sbor Pravý sektor si vyhrazuje právo prodloužit aktivní bojové akce v souladu s vlastními operačními plány až do úplného osvobození ukrajinského území od ruské okupace.

7. Co se týká legalizace Dobrovolnického ukrajinského sboru Pravý sektor. Ochrana státní nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny je povinností každého občana. Za tímto ušlechtilým účelem jsme se spojili v Dobrovolnickém ukrajinském sboru. Jednotky Sboru bojující od dubna loňského roku mají již uznání ukrajinského lidu, společenskou legitimitu i autoritu u bojových druhů Ozbrojených sil Ukrajiny i Ministerstva vnitra na frontě. Nyní jednáme se státními úředníky o možném uzákonění své činnosti. Kromě toho předkládáme parlamentu k diskuzi několik návrhů zákonů ohledně statutu Dobrovolnického ukrajinského sboru a sociální ochrany dobrovolníků a jejich rodin. To není záležitost na jeden den ...

8. V odstavci 10 dalších minských dohod se jedná o odzbrojení nezákonných formací. Doufáme, že zástupci prezidenta Ukrajiny pracující na těchto materiálech, neměli na mysli dobrovolnický ukrajinský sbor Pravý sektor ani jiné ukrajinské jednotky nepodléhající vojenskému služebnímu řádu. Jakékoli pokusy o tzv. odzbrojení ukrajinských vlastenců budou destabilizovat situaci uvnitř státu a půjdou na ruku Putinovi a státu - agresoru Rusku. Kromě toho budou všechny takové pokusy odsouzeny k porážce, protože vojáci dobrovolnických formací jsou připraveni chránit svoje právo na obranu státu a lidu jakýmkoli způsobem a všemi vhodnými metodami a prostředky.

9. Pravý sektor vyzývá ukrajinský lid, všechna odvětví vlády, ozbrojené síly Ukrajiny a všechny dobrovolnické formace, aby se sjednotili v boji o státnost ukrajinského národa proti agresi věčného nepřítele Ukrajiny - kremelské říši.

Zacharčenko požaduje skutečnou nezávislost DNR a hrozí následky http://novorus.info/news/policy/33682-zaharchenko-trebuet-fakticheskoy-nezavisimosti-dnr-i-grozit-posledstviyami.html

Захарченко требует фактической независимости ДНР и грозит последствиями

„Řekl jsem v Minsku, a říkám to i teď, že území DNR je územím Doněcké oblasti. Pokud tedy nebudou splněny naše požadavky na faktickou nezávislost, prohlásíme, že celé území Doněcké oblasti je naše. Jakým způsobem ho obsadíme, je jedno. Pokud se to nepodaří politicky, je to možné i jinak." řekl Alexander Zacharčenko.

Autor: Jiří Heincl | sobota 14.2.2015 21:35 | karma článku: 17.20 | přečteno: 1067x

Další články blogera

Jiří Heincl

Vánoční etnické nepokoje ve Španělsku

V jihošpanělském turistickém středisku došlo na Boží hod k vraždě imigranta z Afriky a k následným nepokojům.

26.12.2015 v 10:41 | Karma článku: 32.29 | Přečteno: 1379 | Diskuse

Jiří Heincl

Jak bych se integroval do muslimského světa

Nedávno mě při čtení a poslouchání "geniálních" názorů sociálních a integračních inženýrů o začleňování muslimů do naší společnosti napadlo, jak bych se já asi začlenil dejme tomu v Saúdské Arábii.

15.11.2015 v 22:36 | Karma článku: 36.81 | Přečteno: 1258 | Diskuse

Jiří Heincl

Kdo je v EU vlastně extrémista?

Po dalším z řady nikdy nekončících muslimských teroristických atentátů se k pařížské tragédii vyjadřuje kdejaký novinář a politik a jako obvykle většina z nich naprosto stupidně.

14.11.2015 v 13:35 | Karma článku: 32.96 | Přečteno: 713 | Diskuse

Jiří Heincl

Hloupé nápady politiků ohledně zaměstnávání imigrantů aneb pomozme raději Ukrajincům

V posledních měsících si čeští zaměstnavatelé stěžují na nedostatek zájemců o práci. To je v době hospodářského oživení nebo konjunktury obvyklé. Aktuálně je na stránkách MPSV ČR více než 106 000 volných pracovních míst.

22.10.2015 v 18:34 | Karma článku: 32.56 | Přečteno: 983 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

David Gruber

Resilience = lidé, buďte odolní, nenechejte se zblbnout

„Resilience je psychický proces zvládání nepříjemných podmínek (krizí) člověkem. Jedná se o psychickou odolnost, houževnatost jedince "navzdory osudu", navzdory biologickým, psychologickým a psychosociálním vývojovým rizikům....

20.8.2017 v 11:47 | Karma článku: 9.99 | Přečteno: 193 | Diskuse

Olga Pavlíková

Proč nechci Drahoše za prezidenta

Prezidenti v ČR jsou naštěstí pouze kladeči věnců a formální reprezentanti státu, přesto většina občanů považuje volbu nového prezidenta za důležité rozhodnutí.

20.8.2017 v 11:20 | Karma článku: 36.45 | Přečteno: 1184 | Diskuse

Libuse Palkova

Praha nebo Řím?

Člověk by neměl srovnávat města nebo země, protože každé místo má co nabídnout. Ale často se srovnání prostě nevyhneme Následující blog připomíná s trochou nadsázky a mírnou obměnou historický text Hádání Prahy s Kutnou Horou

20.8.2017 v 9:11 | Karma článku: 13.16 | Přečteno: 214 | Diskuse

Zdeněk Šindlauer

Cože? Vyhodit hajtru?

Dvacet šest let po stěhování jsem si vzpomněl, že máme sklep a že bych se tam mohl podívat. Výsledkem byla úspěšně provedená akce„narveme do popelnic!" a jedna zdechlina hajtry značky Favorit.

20.8.2017 v 7:35 | Karma článku: 23.42 | Přečteno: 598 | Diskuse

Helena Vlachová

Tak tohle bych nevymyslela

Někdy si připadám jako Gargamel, který říká, že nemá rád Šmouly. Mně Šmoulové nevadí, ale zato úředníci. Úředníci mi vadí, hlavně ti modří, ti z Bruselu

20.8.2017 v 6:25 | Karma článku: 36.56 | Přečteno: 1458 | Diskuse
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1381
Zkušený člověk, který ví, že život je kompromis. Ale všechno má své hranice. I ten kompromis.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.