Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Minské dohody, Pravý sektor a Doněcká lidová republika

14. 02. 2015 21:35:00
Minulý týden jsem procestoval část Ukrajiny. Byl jsem v Žitomirské, Ivano-Frankivské a Černivecké oblasti. Mám tedy čerstvé zážitky z této nešťastné země trpící válkou.

Při svém týdenním pobytu jsem mluvil s řadou ukrajinských občanů včetně několika volyňských Čechů. I když jsem nikdy nezačínal hovořit o politice, řeč na ni vždy sklouzla. Názory Ukrajinců byly opravdu různé. Někdo by rád poslal na Donbas pár raket a Moskaly úplně vyhladil. Někdo zase viděl část viny v kyjevských politicích. Většina lidí považovala válku za nesmyslnou a vinili z ní hlavně Rusy. Pokud jsem měl možnost posoudit ochotu Ukrajinců bojovat v Donbasu, nezdá se mi příliš vysoká. Nejméně deset lidí se mě ptalo, jestli se dá zařídit české vízum, aby jejich příbuzní nemuseli do války.

Naději na zastavení bojů přinesly výsledky posledního Minského jednání. Osobně o blízkém ukončení střelby dost pochybuji. Na obou stranách jsou radikálové, kteří chtějí bojovat dál. Pro názornou představu jsem přeložil prohlášení D. Jaroše z Pravého sektoru a A. Zacharčenka z Doněcké lidové republiky, obě z 13. 2. 2015. Přeložené materiály jsou však příliš dlouhé a přesahují povolených 4 000 znaků. Vybral jsem tedy části, které považuji za nejdůležitější.

Vůdce vojensko-politického hnutí Pravý sektor Dmytro Jaroš k minským dohodám Minsk prezidenta Porošenka http://pravyysektor.info/news/bahato-hto-zaraz-prosyt-prokomentuvaty-novi-minski-domovlenosti-prezydenta-poroshenka/

6. Pravý sektor je přesvědčen, že jakékoli dohody s pro-ruskými teroristy nemají právní účinek, jsou v rozporu se stávající Ústavou Ukrajiny, a proto jejich dodržování není pro občany závazné. Proto v případě, že Ozbrojené síly Ukrajiny obdrží příkaz ke stažení těžké techniky a dělostřelectva a nezahajování palby, Dobrovolnický ukrajinský sbor Pravý sektor si vyhrazuje právo prodloužit aktivní bojové akce v souladu s vlastními operačními plány až do úplného osvobození ukrajinského území od ruské okupace.

7. Co se týká legalizace Dobrovolnického ukrajinského sboru Pravý sektor. Ochrana státní nezávislosti a územní celistvosti Ukrajiny je povinností každého občana. Za tímto ušlechtilým účelem jsme se spojili v Dobrovolnickém ukrajinském sboru. Jednotky Sboru bojující od dubna loňského roku mají již uznání ukrajinského lidu, společenskou legitimitu i autoritu u bojových druhů Ozbrojených sil Ukrajiny i Ministerstva vnitra na frontě. Nyní jednáme se státními úředníky o možném uzákonění své činnosti. Kromě toho předkládáme parlamentu k diskuzi několik návrhů zákonů ohledně statutu Dobrovolnického ukrajinského sboru a sociální ochrany dobrovolníků a jejich rodin. To není záležitost na jeden den ...

8. V odstavci 10 dalších minských dohod se jedná o odzbrojení nezákonných formací. Doufáme, že zástupci prezidenta Ukrajiny pracující na těchto materiálech, neměli na mysli dobrovolnický ukrajinský sbor Pravý sektor ani jiné ukrajinské jednotky nepodléhající vojenskému služebnímu řádu. Jakékoli pokusy o tzv. odzbrojení ukrajinských vlastenců budou destabilizovat situaci uvnitř státu a půjdou na ruku Putinovi a státu - agresoru Rusku. Kromě toho budou všechny takové pokusy odsouzeny k porážce, protože vojáci dobrovolnických formací jsou připraveni chránit svoje právo na obranu státu a lidu jakýmkoli způsobem a všemi vhodnými metodami a prostředky.

9. Pravý sektor vyzývá ukrajinský lid, všechna odvětví vlády, ozbrojené síly Ukrajiny a všechny dobrovolnické formace, aby se sjednotili v boji o státnost ukrajinského národa proti agresi věčného nepřítele Ukrajiny - kremelské říši.

Zacharčenko požaduje skutečnou nezávislost DNR a hrozí následky http://novorus.info/news/policy/33682-zaharchenko-trebuet-fakticheskoy-nezavisimosti-dnr-i-grozit-posledstviyami.html

Захарченко требует фактической независимости ДНР и грозит последствиями

„Řekl jsem v Minsku, a říkám to i teď, že území DNR je územím Doněcké oblasti. Pokud tedy nebudou splněny naše požadavky na faktickou nezávislost, prohlásíme, že celé území Doněcké oblasti je naše. Jakým způsobem ho obsadíme, je jedno. Pokud se to nepodaří politicky, je to možné i jinak." řekl Alexander Zacharčenko.

Autor: Jiří Heincl | sobota 14.2.2015 21:35 | karma článku: 17.20 | přečteno: 1067x

Další články blogera

Jiří Heincl

Vánoční etnické nepokoje ve Španělsku

V jihošpanělském turistickém středisku došlo na Boží hod k vraždě imigranta z Afriky a k následným nepokojům.

26.12.2015 v 10:41 | Karma článku: 32.29 | Přečteno: 1380 | Diskuse

Jiří Heincl

Jak bych se integroval do muslimského světa

Nedávno mě při čtení a poslouchání "geniálních" názorů sociálních a integračních inženýrů o začleňování muslimů do naší společnosti napadlo, jak bych se já asi začlenil dejme tomu v Saúdské Arábii.

15.11.2015 v 22:36 | Karma článku: 36.81 | Přečteno: 1262 | Diskuse

Jiří Heincl

Kdo je v EU vlastně extrémista?

Po dalším z řady nikdy nekončících muslimských teroristických atentátů se k pařížské tragédii vyjadřuje kdejaký novinář a politik a jako obvykle většina z nich naprosto stupidně.

14.11.2015 v 13:35 | Karma článku: 32.96 | Přečteno: 714 | Diskuse

Jiří Heincl

Hloupé nápady politiků ohledně zaměstnávání imigrantů aneb pomozme raději Ukrajincům

V posledních měsících si čeští zaměstnavatelé stěžují na nedostatek zájemců o práci. To je v době hospodářského oživení nebo konjunktury obvyklé. Aktuálně je na stránkách MPSV ČR více než 106 000 volných pracovních míst.

22.10.2015 v 18:34 | Karma článku: 32.56 | Přečteno: 983 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Co po mně chceš? Pravdu či lež…

Pravda a lež – kategorie, které jsou staré aspoň tak jako lidstvo, ale spíš mnohem starší. A stále se s nimi neumíme vyrovnat a často je ani od sebe rozpoznat. Přesto si lidé pořád myslí, že o nich dokážou říct něco přínosného.

18.10.2017 v 1:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 4 | Diskuse

Monika Lorenzová

Jak se mi dařilo při obchodování

Dnes ráno jsem otevřela oči. pak je zas zavřela. A pak viděla dva na kolečkových bruslích. Jeden z nich držel velkou bílou papírovou krabici, zjevně prázdnou.To jsem byla já. Zamotala jsem se a upadla.

17.10.2017 v 20:09 | Karma článku: 5.07 | Přečteno: 144 | Diskuse

Milan Šupa

Nacházejí se rozpory ve výrocích Krista?

Ježíš říkal, že když nás někdo udeří na pravou tvář, máme mu nastavit i druhou. On sám se však podle této zásady nezachoval.

17.10.2017 v 15:15 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 400 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Moře a čas: Finito

Následující text je pocitová črta inspirovaná jedním časně podzimním výletem na ostrov ve Středomoří. Jedná se vlastně o první část jakéhosi seriálu.

17.10.2017 v 14:27 | Karma článku: 3.92 | Přečteno: 112 | Diskuse

Mário Oláh

Zápis z magického denníka Fratera Saepesa - VI.IX.MMXVII

Mágus Frater Saepes mi po dlhšej dobe poskytol náhľad do svojho magického denníka a dovolil, aby som sa na blogu podelil s jeho snovými víziami, pohľadom na svet a elitu či s psychedelickým zážitkom s rastlinou sily Diablove gule.

17.10.2017 v 13:28 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 136 |
Počet článků 37 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1381
Zkušený člověk, který ví, že život je kompromis. Ale všechno má své hranice. I ten kompromis.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.